יום רביעי, 29 בדצמבר 2010

ביום שפייסבוק הרג את גוגל

בחודשים האחרונים שמעתי הרבה דיבורים על כך שגוגל מרגישה מאויימת מההצלחה של פייסבוק. גולשים רבים מבלים זמן הולך וגדל מסך זמן הגלישה שלהם בתוך הגן הסגור של פייסבוק וממעטים לבקר בעולם שבחוץ, שם ניתן לומר שלגוגל יש את היתרון: נאמר וחיפשתי אתר על גינון, עשיתי את זה בגוגל, נחשפתי לפרסומת בדף החיפוש, בשהייה באתר הגינון גוגל אנליטיקס רשם כל מה שעשיתי, וקיבלתי מנה נוספת של פרסומות אדוורדס בתוך האתר.
אפילו את הפוסט הספיציפי הזה רוב הסיכויים שאתם קוראים דרך שכפול בפייסבוק, למרות שבמקור הוא מפורסם במקור בבלוג הפרטי שלי.עדות פרטית להצלחה ההולכת וגוברת של פייסבוק ראיתי ביום ראשון הזה כשליטל (מואה!) רצתה להתבונן בתצוגה של חנויות תכשיטים. אני כמובן הייתי מחפש בגוגל תחילה, ואז אולי בזאפ, בעוד שלה היה הכי ברור בעולם שכדאי לחפש את זה בפייסבוק! וכמובן שהיא אכן מצאה כמה וכמה חנויות תכשיטים ישראליות עם דף פייסבוק (לאיזה חנות היום אין דף פייסבוק, הרי אין לזה עלויות הקמה).

כלומר, פייסבוק מביאה לגוגל את הסעיף לא רק בפיתוי עובדי עמק הסיליקון של גוגל לבוא לעבוד אצלה, ולא רק בכך שהיא לא מאפשרת לזחלן של גוגל לסרוק את רוב התכנים שבפייסבוק, אלא גם בתחום חיפוש המוצרים (בחיפוש אנשים הקרב כבר מזמן הוכרע) פייסבוק מצליח לגנוב תנועת גולשים נכבדת מגוגל.
אני הייתי שם ביום שזה קרה.

אבל מי אומר שזה משחק סכום אפס בכל החזיתות? לדוגמה, מאז שיש לי טלפון אנדרואיד (גוגל) אני מבקר הרבה יותר באפליקציית הפייסבוק.
מה דעתכם?

2 comments:

 1. שטויות
  רוב רובם של הערכים שמחפשים מידע עליהם מופיעים בויקיפדיה
  סו וואט? מתי בפעם האחרונה מישהו חיפש ישירות בויקיפדיה?
  מחפשים בגוגל. ומה זה חשוב על איזה דף נוחתים?

  ומספיק עם ההייפ על פייסבוק. כל אחד שרושם 2 סטטוסים בפייסבוק
  חושב שכל העולם מחובר.
  לטס פייס איט - לכל אחד יש 100 או 400 או 800 חברים בפייסבוק -
  כמה מהם באמת פעילים שם חוץ מלהיכנס פעם בחודש ולאשר חברים?

  ולסיום - האם גוגל זה רק חיפוש?
  מה עם ג'ימייל, דוקס, אנדרויד, ארט', סטריט ויו, גוגל בוקס
  ומי זוכר מה עוד?

  השבמחק
 2. הלינקשנתתי למעלה (בן שנה כבר) מראה שגולשים (בממוצע, לא אתה שרק מאשר חברים)מבלים ים של זמן בפייסבוק. שיטוט באתר שווה כסף מפרסומות. בזכות אלה שתי החברות חיות.
  לא אמרתי שגוגל נידונה לכלייה. כל מטרתו של הפוסט היה להראות שפייסבוק גונבת "זמן מסך" מגוגל גם בפונקציית החיפוש המסורתית.
  משתמש שמבלה את כל זמנו בפייסבוק, ינסה לעשות הכל דרך פייסבוק. ישנה אי נעימות שמלווה בלצאת לממשק "לא מוכר", אל מחוץ לפייסבוק.
  אפרופו ג'מייל, על שירות ההודעות של FB כבר שמעת?

  השבמחק