יום שבת, 10 באפריל 2010

חוויות מבניית מדיה סנטר בייתי

המחשב שלי שנמצא בחדר מחובר בכבל HDMI (עשר דולר ב- ebay) לפלאזמה 50" שנמצאת בסלון ואני רואה סרטים בכיף.
אבל מה שאני באמת רוצה הוא לשבת בסלון ולהתחיל הקרנה מבלי קודם לארגן עניינים במחשב, גם במהלך הסרט אני חייב לקפוץ למחשב בשביל לעשות pause בכל הליכה לשירותים.

מזרימדיה (streamer) נראה לי מיותר לקנות מכיוון שכבר יש לי מחשב חזק עם כבל, ואין לי סבלנות להעביר סרטים מאחד לשני על גבי דיסק-און-קי, או דיסק קשיח. כמו כן, אני לא צופה שסרטי HD יוזרמו חלק ברשת ה- G האלחוטית שלי. מה גם שמזרימדיה טוב עולה 1000 ש"ח, וזה הרבה ביחס לחלופות.

אז הלכתי על קנייה של שלט מדייה סנטר של x-gene. המחיר 220 ש"ח.
השלט תומך בתקן של מדייה סנטר של מייקרוסופט (לא צריך להתקין שום דרייבר) וכולל כדור עקיבה להפעלת עכבר, ומשדר בגלי רדיו (RF) במקום באינפרא אדום (IR) ולכן מאפשר טווח שידור גדול יותר ואינו דורש קו אווירי בין השלט למקלט.

הגיע השלט, הפעלתי את המדייה סנטר של חלונות7 (WMC), ואכן השלט פעל באופן מלא.
השלט אחלה, רק חבל שכפתורי הניווט כל כך קטנים ומופרדים ע"י כדור העקיבה.
לאחר דקה או שתיים של שימוש במדייה סנטר התחלתי להתאכזב, התוכנה לא זיהתה כמעט אף אחד מהסרטים שביקשתי לסרוק. הוספה של סרטים חדשים לתוך הספרייה לא גרמה ל- WMC לרענן הרשימות שהחזיק. ממשק הניווט בספריית הסרטים פשוט גרוע ובחירה בין 100 סרטים קרובה להיות בלתי אפשרית. התוכנה לא הראתה כתוביות בעברית למרות שקובץ הכתובית היה בנמצא.

אחרי חיפושים קצרים באינטרנט, הבנתי שה- WMC הוא אכן מעפן, והדרך לשפר אותו היא על ידי התקנה של פלאגינים צד שלישי ותוכנות עזר. התחלתי במלאכה:

 1. התקנה של חבילת shark007 סידרה את עניין הכתוביות בעברית.

 2. התקנה של פלאגין mediabrowser סידרה את עניין הניווט בין הסרטים - זוהו 40% מהסרטים, וממשק הניווט הפך לנסבל.


אך עדיין הייתי די מאוכזב, ציפיתי ליותר.

חברים בעבודה המליצו על בוקסי (boxee), התקנתי, הפעלתי וזה אכן עולם אחר (ראו סקירה טובה כאן).
בוקסי (סטארטאפ ישראלי) זיהה מייד קרוב ל100% מהסרטים בספרייה, עכשיו אני יכול לראות עטיפות, ציון IMDB ולנווט בין הסרטים לפי קטגוריות (קומדיה, אימה, ...).
בוקסי גם כולל ~150 אפליקציות (שם מוצלח יותר יהיה "ערוצים") כגון: southpark, BBC, אירובי, שידורי אוניברסיטה פתוחה, פוקדסטים על טכנולוגיה, וכ"ו.
יש לתוכנה גם היבט חברתי שמאפשר לך לדעת מה החברים שלך (נשאב מפייסבוק) צופים, וכ"ו. אך לא עניין אותי לספק את חשבון הפייסבוק שלי.
החלטתי לרדת לחלוטין מ- WMC ולהשאר עם בוקסי. אגב, במקור בשביל להחליט על מדיה סנטר, עיינתי כאן, אם בוקסי היה מופיע בטבלת ההשוואות  (ולא רק אבן הבניין שלו: xbmc) אני מניח שהוא היה צד את עיניי, חבל שהוא לא נכלל כאן (אולי משום אינו מסוגל\מיועד להקליט מדיה).

בוקסי פיקשש בהצגת כתוביות בעברית, הצעד הבא סידר זאת.

אגב, מי שמעוניין בהורדה אוטומטית של כתוביות בעברית, אני ממליץ על פרוייקט subs4me, של חבר מעבודה. ניתן להוריד כאן מגוגל קוד: subs4me.

נשאר היה לדאוג לכל הפיציפקס שעדיין מונעים ממני לנחות בספה ולצפות בסרט מבלי לבקר קודם במחשב:

 1. השלט שמיועד ל- WMC לא התמפה לבוקסי באופן מלא מעבר לפעולות הבסיסיות. הכפתור הירוק הידוע עדיין הריץ את WMC במקום את בוקסי. אין דרך לשנות זאת בהגדרות מערכת ההפעלה. בעזרת LM Remote KeyMap, הצלחתי לקבוע שכפתור ה- REC האדום ישמש לשיגור בוקסי (אין לי טיונר כך שאין לי צורך בייעודו המקורי של הכפתור).
  חסרון של LM הוא שהתוכנה חייבת לרוץ ברקע בשביל שהגדרות הכפתורים החדשות יהיו בתוקף.

 2. יש לי שני התקני שמע שונים במחשב, אחד רגיל ואחד ל- HDMI של הטלויזייה, רק אחד מהם מסוגל להוציא שמע ברגע נתון.
  כל תוכנית שולחת שמע להתקן שכרגע מוגדר כהתקן ברירת המחדל. כשאני עובד על המחשב אני צריך את התקן השמע הפנימי, אך בצפייה הטלויזיה הייתי צריך את התקן ה- HDMI. בדקתי ואי אפשר שהשמע ישודר לשני ההתקנים בו זמנית. נניח והגעתי לסלון והתקן ברירת המחדל אינו מוגדר להיות ה- HDMI, איך ניתן לסדר זאת מבלי לקפוץ מהספה לחדר עם המחשב?
  אמנם את הבוקסי עצמו ניתן לקבוע שישדר ספציפית להתקן מסויים (חפשו בהגדרות), אך אפליקציות שונות כמו נגן הסרטים, או אפילו דפדפן שבוקסי פותח, ישתמשו בהתקן ברירת המחדל הלא מתאים.
  בתחילה ניסיתי לצפות בשינויי ה- registry במערכת ההפעלה לאחר קביעה מחודשת של התקן ברירת המחדל, אך זה היה קשה מדי.
  מצאתי ישועה עם autohotkey, שיניתי מעט את הסקרפיט שמצאתי כאן כך שידאג להקפיץ בין 2 התקני השמע (הנה switchSoundOutputDevice.ahk).
  לאחר כתיבת קובץ ה- ahk, הפכתי אותו לקובץ exe בכדי להמנע מהריץ את autohotkey ברקע לעד.
  כל מה שנשאר לעשות עכשיו הוא להשתמש ב- LM על מנת לקבוע מקש שלט שיריץ את ה- EXE.

 3. צריך לדאוג לכך שבוקסי יפתח בשולחן העבודה של הפלאזמה, ולא בשולחן העבודה של מסך המחשב.
  עד שאני אסגור את זה, אני משתמש בשכפול מסך במקום בהרחבה, כך שלמעשה יש רק שולחן עבודה אחד.
  כנראה שאפתור זאת בצורה דומה לפתרון התקני השמע.

2 comments:

 1. אחרי הרבה ניסיון במערכות מדיה ביתיות הגעתי למסקנה שהמערכת שהכי נוחה לי זה פשוט מחשב עם התקנה בסיסית של חלונות, נגן סרטים ומוסיקה וזהו
  אני משתמש בעכבר אלחוטי איכותי שקולט עד 10 מטר, ומקלדת USB קטנה שאני מחבר רק בעת הצורך. לרוב הפעולות לא צריך מקלדת כלל, יש את המקלדת הוירטואלית של חלונות על המסך ואני מקליד באמצעות העכבר.

  מצאתי את הבלוג שלך מעניין במיוחד. ואני מאד נהנה לקרא את הפוסטים שלך.

  השבמחק
 2. ליאור, סליחה שאני משיב רק עכשיו, משום מה אני לא מקבל הודעות מוורדפרס כשיש תגובות חדשות, אני צריך לבדוק את זה.
  ניסית את בוקסי? הוא מעולה בארגון ספריית הסרטים שלך, מוריד פוסטרים ותקצירים וכ"ו...
  גם שאפתי לחוויה לא "ממוחשבת" ולכן השלט, לפעמים רק בא לראות סרט ולא להתמודד עם הוינדוס. לפעמים אתה גם שיכור\מסטול מדי לנווט בספריות אינספור.
  טווח שידור של 10 מטר בתיאוריה או בתכלס? כי אני גיליתי שהשלט שלי קולט בערך 3 מטר אפקטיבי, למזלי זה מספיק.
  מגניב לשמוע, אני גם בשלבי חקירה מתקדמים של meravs.com :)
  לחיים!

  השבמחק